آنژیوگرافی

آنژیوگرافی

آنژیوگرافی روشی است که دقیق‌ترین اطلاعات ممکن را از عروق را تهیه کرده و قبل از عمل ویا بالون در اختیار متخصصین و بیماران  قرار می‌دهد. بر پایه این اطلاعات، میتوان بسیاری از بیما ریهای عروقی را بدون نیاز به عمل قلب باز درمان نمود و  در موارد خاص و در صورت نیازبه عمل قلب باز، جراح با در دست داشتن این اطلاعات کارش را دقیق تر انجام می دهد.

آنژیوگرافی
آنژیوگرافی

 

امروزه به منظور تشخیص، آنژیوگرافی به صورت سرپائی و از دو روش مچ دست(رادیال) و یا کشاله ران(فمورال) انجام می‌گیرد. ابتدا یک کاتتر ظریف مخصوص داخل رگ رادیال و یا فمورال میشود و تا نزدیگ عروق مورد نظر (کرونری ؛ کاروتید ویا کلیه ها و…) هدایت و ماده رنگی (حاجب اشعه) را به ابتدای رگ مورد بررسی تزریق می کنند و سپس تصویربرداریهای رادیوگرافیگ دقیق از زوایای مختلف بعمل می ایند.

 

در عروقی که دچار تنگی یا انسداد شده ا ند. درحقیقت آنژیوگرافی ، بهترین روش برای تشخیص شدت و محل تنگی ها یا سایر اختلالات عروقی می باشد.

 

کارهایی که باید در حین آنژیوگرافی بخاطر داشته باشید و در صورت درخواست پزشک انجام دهید :

 

 

کشیدن نفس عمیق ، نگه داشتن نفس خود ، سرفه کردن یا تغییر موقعیت.

 

در زمان آنژیوگرافی، الکترودهایی روی سینه برای ثبت نوار قلب به شما وصل می شوند. همچنین ممکن است مواد ضد انعقاد (آنتی کواگولانت) برای جلوگیری از انعقاد خون به شما تزریق کنند.

 

بیمار هنگام آنژیوگرافی کاملا هوشیار است و می تواند تمام مراحل را مشاهده نماید. آنژیوگرافی حدود یک نیم ساعت طول می کشد که شامل مراحل قبل و بعد از آن نیز می باشد.

 

اساس x-ray angiography مشابه x-ray های معمولی است. تنها تفاوت آنژیوگرافی با x-ray در این است که اشعه X میرا شده توسط تشدیدکننده‌های تصویر و نتایج تصویر با TV camera نمایش داده می‌شود. در سیستم‌های آنژیوگرافی جدید، هر فریم از سیگنال TV آنالوگ به فریم دیجیتال تبدیل شده و در حافظه کامپیوتر ذخیره می‌شود.

 

کاربرد آنژیوگرافی

 

استفاده کردن از بالن و آنژیوگرافی برای رفع انسداد و گرفتگی عروق قلبی از شیوه‌هایی است که به کمک بیمارانی می آید که مبتلا به تصلب شرایین هستند، در بیماری عروق کرونر لایه‌ای از رسوبات چربی در جدار رگ‌های تغذیه کننده قلب ایجاد می‌شود که به‌تدریج به خاطر تجمع این رسوبات جدار رگ ضخیم شده و به سمت داخل برآمدگی پیدا می‌کند و به مرور زمان باعث بسته شدن آن می شود.

 

متخصص قلب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *