جراحی بینی

جراحی بینی

 جراحی بینی ازاولین و متداول ترین عمل های زیبایی به منظوربهبود ظاهرافراد است که دردنیا طرفدارای بسیارزیادی دارد. درطی این فرایند، جراح پلاستیک، غضروف و استخوان بینی را برای رسیدن به یک ظاهر مطلوب تر تغییر می دهد. عمل بینی همچنین می تواند برای اصلاح نقص های ساختاری، از جمله مواردی که باعث مشکلات تنفسی می شود، به کار گرفته شود.

جراحی بینی

 

انواع بینی

 

بینی استخوانی

بینی های استخوانی یا غضروفی بینی هایی هستند که دارای پوستی نازک و غضروف و استخوان مقاومی باشند. جراحی بینی استخوانی با برداشتن استخوان و جابه جا کردن استخوان ها انجام می گیرد تا بینی شکل مناسبی به خود بگیرد. مشخصه اصلی بینی های استخوانی دربیشترموارد شامل داشتن قوز روی بینی است و از لحاظ ساختمان غضروف و بافت استخوانی مستحکم است ودارای پوست نازکی است به نحوی که استخوان بینی قابل لمس است.

زمانی که عمل جراحی بینی به دلیل وجود ناهنجاری های غضروفی استخوانی انجام می شود دراین صورت کار در بینی های استخوانی راحت تر است زیرا غضروف بیشتری دارند که راحت تر اصلاح می شود، دراین حالت پزشک حجم بینی را کاهش داده و فرم مناسبی به آن می دهد.

بینی گوشتی

در بینی های گوشتی لازم است یک پایه غضروف خوب ساخته شود زیرا همان طور که گفته شد میزان غضروف در این نوع بینی کمتراست. پزشک اغلب بافت غضروفی را ازیک قسمت بینی بر می دارد وبه قسمت دیگری منتقل می کند. در حقیقت بافت در یک قسمت کاسته شده و درقسمت دیگر افزایش می یابد. گاهی نیز این احتمال وجود دارد که این غضروف به جای تیغه بینی از گوش برداشته شود و در شکل دهی به بینی گوشتی که کار دشواری نیز می باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی بینی

جراحی بینی استخوانی

یکی از عوامل مهمی که در عمل بینی استخوانی صورت می‌پذیرد برداشتن قوز و برآمدگی می‌باشد که این عمل باعث تغییر فرم بینی به بهترین حالت ممکن می‌شود، بینی‌های استخوانی به دلیل داشتن برآمدگی استخوانی سایراعضای صورت را می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد و اززیبایی صورت متقاضی می‌تواند کاسته شود.که با انجام عمل بینی استخوانی این زیبایی دو چندان می شود.

جراحی بینی گوشتی

افزودن یا کاستن بافت در بینی گوشتی به خودی خود امکان بازگشت حالت بینی به پیش از عمل را افزایش نمی دهد، اما اگر ساخت پایه غضروف یا تقویت غضروف دربینی گوشتی به درستی انجام نشود پوست روی بینی وبافت نرم زیر آن که حاوی مقداری چربی و غدد است، به دلیل عدم وجود پایه مناسب تغییر شکل می دهد و گاهی یک بافت اضافه در این قسمت تشکیل می گردد و سبب بدشکل شدن نوک بینی خواهد شد.

تورم بعد از عمل در بینی های گوشتی نیز مدت بیشتری به طول می انجامد که این امرامکان به وجود آمدن بافت فیبروز را افزایش می دهد. اما در صورتی که پس از عمل به توصیه های پزشک به خوبی عمل شود و ماساژ و چسب زدن در مدت زمان طولانی تر و با دقت بیشتری صورت بگیرد از این مشکل پیشگیری می شود.

جراحی بینی

 

 

انواع جراحی پلاستیک بینی باز و بسته

 باید بدانید که رینوپلاستی به دو صورت باز و بسته انجام می شود.روش باز به روشی گفته می شود که بین سوراخ های بینی یک برش ظریف زده می شود  که در این حالت پوست به راحتی از روی بینی بلند می شود، اما در روش بسته برش هایی از داخل بینی زده می شود. با این حال در هر دو روش پوست از اسکلت بینی جدا می شود چرا که برای دسترسی به اسکلت بینی این کار لازم است. هرکدام از روش های جراحی باز و بسته بینی مزیت هایی دارند که به انها اشاره می کنیم.

 

مزیت روش جراحی باز بینی

 

در جراحی باز دید پزشک بهتر است و راحت تر می تواند تغییرات لازم را بر روی بینی انجام دهد در صورتی که در جراحی بسته این امکان به راحتی وجود ندارد . درجراحی باز توانایی برای انجام عمل دربینی های مشکل سهولت در گذاشتن گرافت های غضروفی واستخوانی یا پروتز ها بیشتر است .

مزیت روش جراحی بسته

برش پوستی درناحیه کلوملا را ندارد.

زمان عمل کوتاه تر است.

تورم بعد از عمل کمتر است.

نکات لازم قبل از عمل جراحی بینی

-حداقل ده روز قبل از جراحی  از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه مانند ایبوبروفن، دیکلوفناک سدیم، ایندوماسین، مفنامیک اسید خودداری فرمائید. استفاده از استامینوفن بلامانع است.

-استعمال دخانیات به مدت ۴ هفته قبل و بعد از عمل جراحی بینی ممنوع است زیرا نیکوتین به دلیل انقباض عروقی، خون رسانی به بافتهای عمل شده را مختل می نماید.

-به مدت ۸ ساعت قبل از عمل جراحی بینی از نوشیدن و خوردن اجتناب کنید.

مراقبت های لازم  بعد از جراحی بینی در قم

 

در زمان ترخیص برای شما مسکن،آنتی بیوتیک و آنتی هیستامین نسخه می شود.

-رژیم غذایی پس از جراحی بینی در ابتدا به این صورت است که در روز اول مصرف مایعات و از روز بعد  غذا های نرم ومعمولی می شود. به مدت دو هفته از مصرف خوردنی هایی که مستلزم حرکت زیاد لبها باشد مثل سیب پرهیز نمائید.

– در زمان استراحت پس از جراحی بینی باید کمی سرخود را بالا تر از بدن قرار دهید.

-کمپرس سرد روی چشمها به مدت ۴۸ ساعت پس از جراحی بینی باعث کاهش ورم خواهد شد. میزان ورم در ظرف ۷۲ ساعت به حداکثر می رسد.

-ترشح از بینی تا ۷۲ ساعت پس از جراحی بینی طبیعی است و در صورت لزوم گاز کوچک جلوی بینی را تعویض نمائید.

-گچ روی بینی بعد از ۱۰-۷ روزپس از عمل بینی برداشته می شود. درطی این مدت می توانید بدون خیس شدن گچ استحمام کنید.
شل شدن چسبها در طی ۵ روز اول طبیعی است.

-داخل بینی را می توانید با گوش پاک کن به آرامی تمیز کنید.

-کبودی بعد از عمل بینی طبیعی بوده وظرف دو هفته از بین می رود.

چرا انجام  جراحی بینی گوشتی سخت‌تر است؟

یکی از عوامل مشخص کننده ی نتیجه‌ی نهایی عمل بینی کیفیت و ضخامت پوست است. همچنین نتیجه نهایی  از مواردی می‌باشد که به‌آسانی نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

درجراحی برای بینی گوشتی تغییر شکل استخوان  وغضروف بینی بیشترین کاری است که بر روی بینی انجام می شود به همین دلیل این جراحی را کمی مشکل می کند متخصصان با روشهای گوناگونی غضروف واستخوان بینی را تغییر فرم می‌دهد تا به شکل دلخواه خود برسند.

جراحی بینی

در طی زمان بهبودی هنگامی به نتیجه‌ی موردنظر می‌رسید که پوست و بافت نرم بینی به جهت چارچوب بینی منقبض شود. این فرآیند امکان دارد چند ماه طول بکشد. به همین علت است که شما تا هفته‌ها و یا ماه‌ها بعد از جراحی نتیجه‌ی نهایی را نخواهید دید  به دلیل اینکه پوست و بافت نرم متورم است.

کاندید مناسب  جراحی بینی در قم

یکی از راه های رایج و متداول برای اینکه بیماری متوجه شود که آیا کاندید مناسبی برای عمل بینی هست یا خیراین است که یک جلسه مشاوره با یک جراح متخصص واجد شرایط داشته باشد تا جراح بینی به بررسی سابقه پزشکی و ویزیت پوست و وضعیت و شرایط بینی بیماربپردازد و در صورت نیاز عمل بینی را توصیه نماید.

از جمله نکات مهم دیگرکه قبل ازجراحی بینی باید بدانیم

-در صورتی سرماخوردگی نوبت عمل بینی خود را به تعویق بیاندازید.

-با مشورت پزشک داروی گیاهی و یا شیمیایی مصرف کنید.

-مانند هرجراحی  دیگر از ۸ ساعت پیش از جراحی چیزی نخورید.

 

صفحه اصلی

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *