جراحی لاغری

جراحی لاغری

جراحی لاغری

جراحی لاغری :با افزایش روزافزون آمار چاقی و مشکلات و بیماری‌های ناشی از آن، مسئله‌ی کاهش وزن اهمیت بیشتری پیدا کرده است. گرچه بهترین روش کاهش وزن، رژیم غذایی مناسب و ورزش است، گاهی مشکل اضافه‌وزن به‌اندازه‌ای جدی می‌شود که به‌راحتی حل‌شدنی نیست و فرد ناچار است که به روش‌های گوناگون جراحی  لاغری روی بیاورد

جراحی لاغری

چاقی یکی از معضلاتی است که بسیاری از مردم دنیا  با آن درگیرهستند. چاقی بیش از حد  اندام ها نه تنها ظاهر ناخوشایندی به افراد می دهد، بلکه باعث بروز بیماری هایی همچون بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع ۲، آپنه خواب ، افزایش فشار خون، افزایش کلسترول خون و یا ترکیبی از این مشکلات می شود. امروزه ، روش های جراحی لاغری  زیادی برای کاهش اضافه وزن مفرط مانند: عمل اسلیو، عمل بای پس معده، بالون، حلقه و … وجود دارند

جراحی لاغری اسلیو معده چیست

روش جراحی اسلیو معده امروزه یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین روش‌های جراحی لاغری موجود است که با کاهش حجم معده موجب کاهش اشتها  افراد و درنتیجه کاهش وزن می‌شود. جراحی اسلیو معده یکی از روش های جراحی لاغری و درمان چاقی بیش از حد است که در آن، شکل و اندازه ی معده از یک توپ فوتبال به یک موز تغییر می یابد

جراحی لاغری

روش جراحی اسلیو چگونه است

جراحی  اسلیو شامل حذف قسمت بالایی معده به نام فوندوس می شود که هورمون گرلین در آنجا تولید و ترشح می گردد. این هورمون، کنترل کننده ی اشتها در افراد است و علامت گرسنگی را به مغز می فرستد. اگرچه %۸۰-۷۵ ظرفیت معده طی جراحی اسلیو حذف شده و فقط یک لوله ی باریک باقی می ماند،اما قسمت اعظم ساختار آناتومیک طبیعی معده و اتصالات آن از جمله آنتروم و پیلورکه بخشی از معده است  که آن را به دوازدهه وصل می کندهمراه با تحریک عصب واگ حفظ می شوند و در نتیجه، اختلالی در هضم و جذب غذا ایجاد نمی شود.

دوران نقاهت بعد از جراحی لاغری  اسلیو معده

از آنجایی که جراحی اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی انجام می شود، دوران بهبودی این عمل کوتاه تر از سایرین است. بیمار پس از جراحی لاغری دو روز در بیمارستان بستری خواهد شد   و پس از دو هفته استراحت در منزل می توانید کارهای روزانه خود را از سر بگیرید. بعد از اتمام عمل لاغری  شاید بیمار  کمی درد داشته باشد. تغییر در فرآیند هضم و حرکت روده ها نیز امری طبیعی است. بعلاوه، ممکن است یک بی ثباتی عاطفی و فکری را هم فرد  تجربه کند.سعی کنید تا با رعایت موارد زیر مدت دوران بهبودیتان را به حداقل برسانید.

۱-بلافاصله بعد از جراحی نباید چیزی بخورید
۲-کم کم غذای خود را از رژیم آبکی به سفت و جامد تغییر دهید
۳-بعد از بیدار شدن از خواب به آرامی حرکت کنید
۴-حتما از میزان فعالیت های خود بکاهید
۵-چیزهای سنگین بلند نکنید

جراحی لاغری

بارداری بعد از جراحی اسلیو معده

باید گفت که  اسلیو معده از هضم و جذب طبیعی غذا جلوگیری نمی کند و خانم ها می توانند بعد از جراحی اسلیو معده باردار شوند.البته برای یک بارداری سالم بهتر است ۴-۶ ماه صبر کنید و سپس اقدام به بارداری نمایید. برخی ها نگران هستند که غذای کافی به جنین نرسد. مراجعه مرتب به پزشک معالج  مشخص می کند که آیا جنین ویتامین و مواد معدنی را به مقدار کافی دریافت می کند یا خیر..

 عمل لاغری با جراحی بای پس معده

بای پس معده یک عمل لاغری  است که با ایجاد تغییر در چگونگی هضم غذا در معده و روده‌ی کوچک به شما کمک می‌کند وزن‌تان را کاهش دهید. پس از جراحی معده‌ی شما کوچک‌تر خواهد بود و با خوردن غذای کم‌تر احساس سیری خواهید داشت. با انجام این عمل لاغری  غذایی که می‌خورید دیگر وارد برخی از بخش‌های معده و روده‌ی کوچک که غذا را جذب می‌کند نمی‌شود. درنتیجه بدن شما تمام کالری غذاهایی را که می‌خورید جذب نمی‌کند.

جراحی لاغری

علت انجام عمل بای پس

عمل بای پس معده برای کمک به کاهش وزن اضافه و کاهش خطرات بالقوه مربوط به چاقی انجام می شود. چاقی دارای خطرات و پیامدهایی است، از جمله:

۱-رفلاکس اسید معده
۲-بیماری قلبی
۳-فشار خون بالا
۴-آپنه خواب شدید
۵-دیابت نوع ۲ ،سکته مغزی

عوارض عمل بای پس معده

مانند هر عمل لاغری دیگر عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن دارای خطرات بلند مدت و کوتاه مدت است. خطرات مربوط به عمل بای پس معده عبارتند از:

۱-خونریزی بیش از حد
۲-عفونت ، واکنش معکوس به بیهوشی
۳-لخته های خون
۴-مشکلات تنفسی و ریوی
۵-نشت به سیستم گوارشی
۶-مرگ (در موارد نادر)

حلقه معده – باند معده

جراحی لاغری

این روش عمدتاً به دلیل داشتن یک جراحی بسیار ساده، سریع و ارزان بسیار پر طرف‌دار است میان متقاضیان لاغری است  اما متأسفانه در حال حاضر به نظر می‌رسد که خطرات و مشکلات بیش از حدی در این روش  عمب لاغری وجود دارد که منجر به حذف آن از برنامه‌ی درمانی چاقی در بسیاری از کشورهای جهان شده است.

حلقه یا باند معده با یک جراحی ساده دور معده جاگذاری می‌شود و لوله‌ی ارتباطی آن در زیر سطح پوست قرار می‌گیرد و با کمک تزریق مواد تنگ و گشاد خواهد شددر این روش جراح از لاپاروسکوپی (که با استفاده از برش های کوچک در شکم انجام می شود) یک حلقه سیلیکونی قابل تنظیم را در اطراف بخش بالایی معده قرار می دهد. در حالی که این بخش توسط این حلقه ی سیلیکونی فشرده می شود، معده به کیسه ی کوچکی با یک خروجی اندازه ی یک اینچ تبدیل می شود. بعد از حلقه گذاری، معده تنها می تواند ۳۰ گرم غذا در خود جای دهد.

یک لوله ی پلاستیکی از حلقه ی سیلیکونی تا وسیله ای که درست زیر پوست است قرار می گیرد. سالین (آب نمکِ استریل شده) در این حالت می تواند از میان پوست تزریق یا تخلیه شده یا به سمت حلقه ی سیلیکونی رفته یا خارج شود.

 

دکتر وفایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *